Trzeźwość na Drodze

Bezpieczne prowadzenie pojazdu wymaga doskonałej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wrażenia wzrokowe stanowią aż 90% informacji docierających do kierowcy o sytuacji na drodze. Osoba prowadząc pojazd, musi spostrzegać wiele szybko pojawiających się obiektów, ocenić relacje przestrzenne między nimi, barwy (w warunkach osłabionego oświetlenia, np. o zmierzchu).
Alkohol znacząco zaburza pracę ośrodków nerwowych decydujących o odbieraniu i przetwarzaniu tych bodźców o czym mieli okazję przekonać się lubińscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Pracownicy Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w listopadzie br. zorganizowali akcję promującą trzeźwość na drodze. Podczas warsztatów z młodzieżą wykorzystano symulatory jazdy DW Cocpits i DW Rally  z grą Formuła 1 oraz aparat Blink. Wymienione urządzenia to jedne z najbardziej popularnych i nowoczesnych maszyn na rynku, na których pracują polscy i zagraniczni rajdowcy,  m.in. K. Hołowczyc czy F. Allonzo.  Młodzież wzięła udział w dwóch częściach prezentacji. W pierwszej części była okazja  „przejechać się po torze wyścigowym” ustanawiając swój wynik. Natomiast w drugiej – zadaniem było powtórzyć ten sam przejazd z założonymi alkogoglami. Różnica między przejazdami była zaskakująca. Wskazywała jak poważną przeszkodą w prowadzeniu samochodu jest spożycie alkoholu, nawet jego niewielkich ilości.

Kolejnym zadaniem, z którym mierzyli się uczniowie był test na szybkość reakcji wykonywany na aparacie Blink. Najlepsze wyniki na Blinku można było osiągnąć łącząc trzy ważne elementy: szybką reakcję, widzenie peryferyjne i koordynację wzrokowo-ruchową. Spożycie alkoholu zdecydowanie pogarsza sprawność wymienionych cech, którymi powinien  dysponować kierowca. Słabe wyniki na Blinku przy założonych alkogoglach, były na to niezbitym dowodem.

Celem akcji było uświadomienie wszystkim, którzy wsiadają do pojazdów, jak niebezpieczny jest kierowca prowadzący pojazd po spożyciu alkoholu.