Piknik Wojskowy z profilaktyką w tle

Lubinianie od lat świętują dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Na miejscowych Błoniach organizowany jest Piknik Wojskowy, gdzie można porozmawiać z zawodowymi żołnierzami, zobaczyć z bliska pojazdy wojskowe, gąsienicowe – m.in. czołgi, czy broń oraz skorzystać z poczęstunku w postaci popularnej wojskowej grochówki. Pracownicy Sekcji Profilaktyki Uzależnień również przygotowali się na spotkanie z mieszkańcami.

1

Stoisko Sekcji Profilaktyki Uzależnień zaopatrzone było w ulotki edukacyjne na temat szkodliwości alkoholu i innych narkotyków, współuzależnienia, przemocy w rodzinie oraz informacyjne – z treściami wskazującymi miejsca, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano quiz sprawdzający wiedzę z zakresu profilaktyki uzależnień.  Za udział w nim można było wygrać piłeczkę antystresową, odblask na rękę lub zawieszkę do plecaka. Dla dorosłych również przewidziano atrakcję w postaci quizu „Odpowiedzialny kierowca”. W nagrodę przekazywano alkotesty jednorazowego użytku. Zarówno młodsi jak i starsi czerpali dużo przyjemności z uczestniczenia w akcji profilaktycznej.  Osoby zainteresowane mogły porozmawiać z terapeutą, a także członkami  Klubów Abstynenta „Arka” i  „Ariadna”.

2

Dzięki takim działaniom, promując zdrowy styl życia, wolny od używek, w atrakcyjny sposób można przekazać  wiedzę na trudne tematy i poszerzyć świadomość uczestników o szkodliwości spożywania substancji psychoaktywnych.