Akcja Promowania Trzeźwości na Drodze

O tym, jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia wynikają z prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu przekonali się uczniowie lubińskich szkół ponadgimnazjalnych. Sekcja Profilaktyki Uzależnień zorganizowała akcję promującą trzeźwość na drodze. Podczas warsztatów z młodzieżą wykorzystano symulatory jazdy DW Cocpits i DW Rally z grą Formuła 1 oraz aparat Blink. Symulatory to jedne z najbardziej popularnych i nowoczesnych urządzeń na rynku, na których pracują polscy i zagraniczni rajdowcy, m.in. K. Hołowczyc czy F. Allonzo.
1
Uczniowie wzięli udział w dwóch częściach prezentacji. W pierwszej mieli okazję „przejechać się po torze wyścigowym” ustanawiając swój wynik. Natomiast w drugiej części mieli za zadanie powtórzyć ten sam przejazd, ale z założonymi alkogoglami – czyli okularami służącymi do demonstracji upośledzenia zmysłów pod wpływem alkoholu. Różnica między przejazdami była zaskakująca. Wskazywała jak poważną przeszkodą w prowadzeniu samochodu jest spożycie alkoholu, nawet jego niewielkich ilości.
2
Kolejnym zadaniem, z którym mierzyli się uczniowie był test na szybkość reakcji wykonywany na aparacie Blink. Najlepsze wyniki można było osiągnąć łącząc trzy ważne elementy: szybką reakcję, widzenie peryferyjne i koordynację wzrokowo – ruchową. Spożycie alkoholu zdecydowanie pogarsza sprawność wymienionych cech, którymi powinien dysponować kierowca. Słabe wyniki przy założonych alkogoglach były na to niezbitym dowodem.
3