Ferie z profilaktyką

Tegoroczne „Sportowe Ferie” cieszyły się sporą popularnością. Frekwencja dopisała. Terapeuci Sekcji Profilaktyki Uzależnień, podobnie jak w ubiegłych latach, prowadzili działania profilaktyczne, wzbogacając ofertę dla uczestników akcji. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogli skorzystać ze stoiska profilaktycznego m.in. podczas gier i zabaw z piłką koszową, na kręgielni, ściance wspinaczkowej czy turnieju piłki ręcznej.

Uczestnicy uzupełniali specjalne kupony, opisując na nich swoje zainteresowania, sposoby na spędzanie czasu wolnego, lub  propozycje tego, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Każdy, kto zdecydował się na udział w zabawie profilaktycznej mógł podejść do stoiska z uzupełnionym kuponem, podzielić się własnymi pomysłami oraz porozmawiać z terapeutą. Inną formą zabawy, która sprawdziła się w tym roku był quiz profilaktyczny na temat szkodliwości papierosów, alkoholu, i innych narkotyków.  Z pewnością była to ciekawa i niezapomniana lekcja dla każdego biorącego udział w zadaniu. Ilość chętnych przerosła wszelkie oczekiwania. Uśmiechnięte twarze dzieci potwierdzają, że tego typu działania są dla nich atrakcyjną formą zdobywania informacji na tematy trudne. Nie zabrakło również warsztatów z alko i narkogoglami, które niezmiennie cieszą się sporą popularnością. Na ostatnie spotkanie, terapeuci Sekcji przygotowali plakat, który wymagał uzupełnienia. Młodzi ludzie mogli zapisać na nim wartości, którymi się w życiu kierują i które są dla nich ważne.
W błyskawicznym tempie plakat wypełniały treści takie jak: zdrowie, rodzina, miłość, przyjaźń, szacunek.

Wszyscy korzystający ze stoiska profilaktycznego byli nagradzani upominkami – piłeczką antystresową z ciekawym nadrukiem, kolorową opaską odblaskową z hasłem promującym życie wolne od używek lub długopisem. Dodatkowo każdy młody uczestnik otrzymał słodycz i nalepkę profilaktyczną.

Rodzice, opiekunowie i inni dorośli również mieli okazję skorzystać z obecności terapeutów. Podchodząc do przygotowanego stoiska, mogli porozmawiać na nurtujące ich tematy z zakresu profilaktyki uzależnień. Chętnie przyjmowali materiały edukacyjno-profilaktyczne oraz ulotki informacyjne, gdzie szukać wsparcia i pomocy.