JARMARK CUDOWNOŚCI

Niewątpliwie do przedświątecznych tradycji Lubina należy Jarmark Wielkanocny. Organizowany od 9 lat przez Stowarzyszenie Seniorów „Trzeci Wiek”. W tym niemałym przedsięwzięciu, na wysokości zadania stanęli również jako współorganizatorzy Dom Dziennego Pobytu „Senior” oraz Centrum Kultury „Muza”, które pod swoje strzechy przyjęło uczestników Jarmarku. W holu tej placówki rozstawione były stoiska z rękodziełem i ozdobami wielkanocnymi.

Blisko 40 wystawców wzięło udział w tegorocznym Kiermaszu Wielkanocnym. Największym powodzeniem wśród kupujących cieszyły się tradycyjne palmy i pisanki. Nie zabrakło również chętnych na stroiki świąteczne i wiosenne kwiaty. Jarmark Wielkanocny nie miał szczęścia jedynie do pogody. Mimo zimna Jarmark odwiedziło naprawdę dużo gości. Wszystkich rozgrzewała przedświąteczna atmosfera, a przede wszystkim ogromne zaangażowanie. Warto bowiem wiedzieć, że prócz części wystawienniczej, program Jarmarku przewidywał również liczne występy zespołów dziecięcych. Nie trudno więc domyślić się, że w to przedsięwzięcie zaangażowani byli rodzice młodych artystów, ich dziadkowie (jakże mogłoby być inaczej) no i oczywiście opiekunowie maluszków
z lubińskich żłobków i przedszkoli. Na scenie zaprezentowali się też uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Oprócz dziecięcych programów, publiczność mogła podziwiać umiejętności wokalne zespołów: Bez nazwy, Wrzos, Hosadyna od Lubina oraz chóru Cantabile, reprezentujących Dom Dziennego Pobytu „Senior”. Organizatorzy mogą być dumni tak z uczestników kiermaszu, jak i artystów.

Z wielką przyjemnością odwiedzający Jarmark Wielkanocny przyjęli poczęstunek przygotowany przez „Cukierenkę Babuni”. W kiermaszowej kawiarence na chętnych czekały ciasta wielkanocne oraz gorąca kawa i herbata. Zainteresowani mogli skorzystać
z „Wielkanocnych sekretów” – przepisów na cukiernicze wypieki.

Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać, że inicjatywa Stowarzyszenia Seniorów „Trzeci Wiek” i Domu Dziennego Pobytu „Senior” jest imprezą ze wszech miar potrzebną, nie mówiąc o tym, że tradycja zobowiązuje do jej kontynuowania.
Patronat nad Jarmarkiem Wielkanocnym od lat sprawuje Urząd Miejski w Lubinie.

Andrzej Lech