„ Jesienią się nie nudzimy!”

Uroczyste spotkanie seniorów powiatu lubińskiego odbyło się 26 września
w Centrum Kultury „Muza”. Życzenia zdrowia i pomyślności wszystkim osobom starszym złożyła Jadwiga Musiał – Przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, Bogusława Potocka – Przewodnicząca Rady Miejskiej Lubina, Maria Królikowska – Zastępca Dyrektora MOPS
w Lubinie, Zofia Marcinkiewicz – Radna Gminy Wiejskiej Lubin oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego  nr 7 w Lubinie. Świetnym występem umilał czas zespół kabaretowy „Seniority”
z Jeleniej Góry oraz soliści z Domu Dziennego Pobytu „Senior”, przygotowani przez Włodzimierza „Kubę” Danka. Każdy z  przybyłych gości otrzymał  także upominek – słodziutki słoiczek miodu. W intencji wszystkich seniorów powiatu lubińskiego, 30 września w Kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, została odprawiona Msza Święta. Seniorzy aktywnie włączyli się w jej oprawę głosząc czytania, modlitwy wiernych, śpiewając psalmy. Przedstawiciele: Stowarzyszenia Seniorów „Trzeci Wiek”, Stowarzyszenia „Agata”, Związku Niewidomych,  Sekcji Emerytów ZNP, organizacji kombatanckich oraz DDP „Senior” złożyli dary ołtarza. Po  mszy panie z  „Cukierenki Babuni” częstowały wszystkich  pysznymi rogalikami. Święto seniorów zostało  zrealizowane w ramach projektu „Powiatowe Dni Seniora”, który sfinansowało Lubińskie Starostwo.

Październik rozpoczął się udziałem zespołu wokalnego „Bez nazwy” oraz grupy teatralnej „Pozytywni” w VI Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości Seniorów, który odbył się
w Jeleniej Górze. Pogoda nam sprzyjała, więc po prezentacji na scenie Jeleniogórskiego Domu Kultury, z przyjemnością udaliśmy się na rynek, aby wysłuchać koncertu muzyki rozrywkowej.

Wspomniany już zespół „Bez nazwy”, którym kieruje Włodzimierz „Kuba” Danek, uświetnił  swoim występem spotkanie integracyjne związków kombatanckich i stowarzyszeń kresowych, które odbyło się 10 września w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie.

11 października  naszą placówkę odwiedzili  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr  14
w Lubinie, z ciekawym pokazem edukacyjnym  pod nazwą „OZOBOTY”, przygotowanym przez Bogumiłę Niedźwiedź i Magdalenę Górską. Przy tej okazji zaprezentowali także piosenki i tańce oraz nowoczesną wersję  „ Czerwonego Kapturka”, a do roli babci, zaprosili seniorkę Krystynę Miter.

Przegląd Form Literackich, który 20 października odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Seniorów „Trzeci Wiek” , MOPS – Domu Dziennego Pobytu „Senior”  i CK „Muza”, spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno występujących, jak i publiczności. Jury po burzliwych naradach postanowiło nagrodzić w kategorii wiersz autorski, grupa wiekowa do 50r.ż.:
I miejsce – Radosław Kuras, WTZ „Przytulisko”, II miejsce – Alicja Szymańska,  CPiP „Mariamed”, III miejsce – Mirosław Kurjata, WTZ „Akademia Życia”, IV miejsce – Bartłomiej Baran, WTZ „Akademia Życia, V miejsce – Maciej Grzelak, WTZ „Przytulisko”.
W kategorii
wiersz autorski, grupa wiekowa + 50r.ż.:  I miejsce zajęła Cecylia Szwedo,  Sołectwo Osiek, II miejsce  – Irena Młodecka, DDP „Senior”, III miejsce – Jolanta Bartosiewicz, Sołectwo Osiek,  IV miejsce – Krystyna Kulwas, CPiP „Mariamed”, V miejsce Krystyna Jamioła, DDP „Senior”, wyróżnienie otrzymała  Danuta Szylkiewicz, DDP „Senior”. W kategorii poezja śpiewana przyznano: dwa I miejsca , które trafiły do Teresy Oli „Dudek”, DDP „Senior” i Jolanty Stec, II miejsce – Irena Młodecka, DDP „Senior”, III miejsce – Ewelina Stąpór, DDP „Senior”, IV miejsce – Cecylia Szwedo, Sołectwo Osiek.
V miejsce zajęła Ula Kowalska, wyróżnienie otrzymała Sandra Czajkowska – obie młode wokalistki reprezentowały Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie
. Spotkanie zostało zrealizowane ze środków finansowych Starostwa Powiatowego z ramach projektu Przegląd Form Literackich.

Tanecznym pląsom nigdy dość –to twierdzenie naszych bywalców. 24 października
w Świetlicy Wiejskiej w Krzeczynie Małym zorganizowaliśmy  spotkanie integracyjne przy muzyce. Na scenie wystąpił zespół „Agat” z Jeleniej Góry.  Humorystyczne wiersze zaprezentowali także członkowie Domu Dziennego Pobytu. Okoliczność sprzyjała wręczeniu podziękowań i upominków seniorom, którzy czynnie włączają się w życie placówki.

Jak co roku w listopadzie  odbyły się Drużynowe Zawody w Kręgle o Puchar Dyrektora MOPS w Lubinie, co skrzętnie w formie wiersza opisała pani Jadwiga Stelmaszek:

7 listopada, na kręgielni zebrała się ludzi gromada.
O puchar MOPS – u będą walczyli i po to właśnie tu przybyli.
Pani Ela w tym udział miała, bo te zawody Ona zorganizowała.
9 drużyn serdecznie powitała i o każdej drużynie coś miłego powiedziała.

Wśród nas seniorka pani Stenia była,
która w tym dniu 82 urodziny obchodziła.
Pani Ela życzenia składała i upominek podarowała,
a wszyscy się dołączyli i sto lat Jej życzyli.

Potem p. Ela regulamin przedstawiła
i do losowania stanowisk opiekunów poprosiła.
Wszyscy się starali i punkty zdobywali.
W tym roku Tamara triumfowała i najlepsze wyniki miała.
53 punkty zdobyła i nagrodę wywalczyła.

Mottem hasła były i nawet niektóre się spełniły!
„ Uniwerek to potęga, po zwycięstwo dzisiaj  sięga”.
Tak też było – Uniwersytet Senioralny pierwsze miejsce zdobyło.
Parkrun swoje hasło miał: „ My z Parkrunu  cztery damy, łatwo skóry nie oddamy”
Nie oddali  –  drugie miejsce zajmowali.
„ Malina, jeżyna, wygra nasza drużyna” – Emeryci ZNP tak wołali
i trzecie miejsce wygrali.
Wszyscy byli nagrodzeni i zadowoleni.
„Cukierenka Babuni”  czas nam umilała,
ciasto, kawę i herbatę serwowała.

Wspomnę tylko, że do zawodów stawiły  się także drużyny z CPiP „Mariamed”, DDP „Przystań” w Głogowie, DPS w Polkowicach, WTZ „Akademia  Życia”, Stowarzyszenia Seniorów Trzeci Wiek”  i DDP „Senior”. Nagrody ufundowane przez Miejski Ośrodek Społecznej w Lubinie wręczyła Maria Królikowska – Zastępca Dyrektora oraz Iwona Kluska – Kierownik Działu Usług Społecznych.

Ostatnie  spotkanie kombatantów z cyklu „Seniorski Szlak”, sfinansowane przez Gminę Miejską Lubin,  odbyło się 08 listopada. Wieczornicę z okazji Święta Niepodległości wierszami oraz  pieśniami patriotycznymi uświetnił zespół „Bez nazwy”.  Cieszyła nas bardzo obecność na uroczystości lubińskich harcerzy.

Dzięki gościnności klubu „Fitarena” przy ul. Leszczynowej w Lubinie, skorzystaliśmy  ze specjalnie dla nas zorganizowanego, otwartego tygodnia. Od  poniedziałku ( 13.11)
do piątku ( 17.11) instruktorki przeprowadzały bezpłatne grupowe zajęcia, które spotkały się z  dużym zainteresowaniem.

Sukcesem zakończył się udział zespołu teatralnego „Pozytywni”, w  zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, VII Otwartym Przeglądzie Amatorskich Form kabaretowych „ Uhaha”, który odbył się 17 listopada  w Oborze. Grupa, z którą pracuję na zajęciach,  zdobyła II miejsce! Cieszę się razem z „aktorsko rozwijającymi się seniorami”. Brawo!

 

Edyta Braszczok