Lato z RCS i profilaktyką

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie od lat współpracuje z Regionalnym Centrum Sportowym w zakresie współorganizacji imprez z elementami profilaktyki uzależnień. Również w tym roku w miesiącach lipiec i sierpień, organizatorzy proponują mieszkańcom Lubina, zarówno młodszym jak i tym starszym, aktywne spędzanie czasu ze sportem i zabawą.

Treści profilaktyczne doskonale wpisują się w rywalizację sportową i stanowią jej dopełnienie i urozmaicenie. Terapeutki Sekcji Profilaktyki Uzależnień tut. Ośrodka promowały trzeźwość między innymi wśród gier i zabaw na kręgielni. Do tego celu wykorzystane zostały kupony profilaktyczne, na których chętne osoby mogły wpisywać plusy (pozytywy) związane  z prowadzeniem zdrowego trybu życia. Przeprowadzony został również warsztat z alkogoglami, które imitują obraz widziany oczami osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Dobrą okazją do omówienia szeroko pojętego bezpieczeństwa nad wodą było spotkanie z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami na basenie krytym w Lubinie. Spotkanie z terapeutami polegało m. in. na pokazaniu negatywnego wpływu alkoholu i innych narkotyków na organizm podczas aktywności nad wodą. Pływanie czy prowadzenie pojazdów wodnych przez osoby pozostające pod wpływem alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych  grozi kalectwem lub nawet śmiercią, Uczestnicy dzielili się własnymi pomysłami na zdrowy sposób spędzania czasu wolnego na plaży. Tego typu profilaktyka kształtuje świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji oraz zachęca do wzmacniania postaw społecznie akceptowanych.

Osoby biorące udział w konkursach i quizach otrzymują drobne nagrody i upominki (długopisy, opaski odblaskowe z hasłem profilaktycznym, słodycze). Wszyscy zainteresowani mogą pobrać ulotki informacyjno-profilaktyczne.

Działania promujące zdrowy tryb życia wolny od używek realizowane będą jeszcze w czasie innych wakacyjnych imprez np. podczas Wakacyjnego Turnieju Tenisa Stołowego (hala SP nr 14), Plażowego Turnieju Piłki Siatkowej (boisko piaszczyste,  teren basenu odkrytego ) czy zajęć na ściance wspinaczkowej (hala SP 14).

Udział we wszystkich imprezach sportowych jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.