Profilaktyka podczas IV Biegu Papieskiego

Profilaktyka podczas IV Biegu Papieskiego
22 kwietnia 2017r.

Aktywność fizyczna i odpowiednie zagospodarowanie czasu wolnego, w połączeniu ze zbilansowanym żywieniem, są podstawowymi elementami zdrowego stylu życia, wolnego od używek. IV Bieg Papieski był doskonałą okazją, aby porozmawiać o tym z mieszkańcami Lubina. Dzieci, młodzież oraz rodzice chętnie podchodzili do stoiska przygotowanego przez Regionalne Centrum Sportowe i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Terapeuci Sekcji Profilaktyki Uzależnień przygotowali ciekawe działania profilaktyczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dla najmłodszych, atrakcyjnym punktem programu okazał się plakat przedstawiający dziewczynkę trzymającą „wartościowe” balony. Zadanie polegało na wypełnieniu wnętrza balona odbiciem kciuka. Dziecko mogło dokonać wyboru i zostawić podpis w postaci linii papilarnych pod wartościami, które są dla niego ważne. Najczęściej wybierane przez uczestników wartości to: rodzina, miłość,  zdrowie, wolność, radość i wiara. Dodatkowo, młodzi mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat niebezpieczeństw wynikających z używania alkoholu i innych narkotyków. Wszyscy, którzy wzięli udział w proponowanych działaniach zostali nagrodzeni opaską odblaskową, z widniejącym na niej hasłem „Moje życie wolne od używek” oraz słodkością.

Natomiast, rodzice i opiekunowie otrzymali pakiety ulotek edukacyjno-informacyjnych nt. profilaktyki uzależnień. Zachęcani byli również do wzięcia udziału w quizie profilaktycznym „Odpowiedzialny Kierowca”, gdzie każdy uczestnik nagradzany był jednorazowym alkotestem.

Terapeuci tut. MOPS, w codziennej, pracy kierują się zasadą, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zdrowy styl życia to więcej niż dbałość o rozwój duchowy
i fizyczny, to również profilaktyka uzależnień. Postawy i zachowania, dające zadowolenie, sprzyjają ogólnemu rozwojowi psychosomatycznemu. Stwarzanie  młodym ludziom możliwości uczestniczenia w alternatywnych formach aktywności w czasie wolnym, jest jedną z wartościowych, uzupełniających strategii w planowaniu oddziaływań profilaktycznych.