Profilaktyka w biegu

24 kwietnia 2016 r.

Już po raz trzeci, podczas Biegu Papieskiego, pracownicy Sekcji Profilaktyki Uzależnień mieli okazję promować zdrowy styl życia, wolny od używek oraz przemocy.

Obok startu w Biegu, który jest doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi, mieszkańcy Lubina licznie korzystali z oferty przygotowanego z tej okazji stoiska profilaktycznego. Mieli możliwość rozmowy z terapeutą ds. uzależnień oraz sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu szkodliwości nikotyny, alkoholu i innych narkotyków. Dzieci, biorące udział w quizie profilaktycznym, za poprawne odpowiedzi otrzymywali piłeczki antystresowe, balony z hasłem profilaktycznym oraz słodycze, natomiast dorośli – materiały informacyjno-edukacyjne o niebezpieczeństwach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz dot. przemocy w rodzinie.

Celem akcji było przede wszystkim zwiększenie świadomości wśród uczestników na temat zagrożeń związanych z konsumpcją używek, kształtowanie umiejętności powiedzenia „nie”, poszanowania własnego zdrowia oraz właściwego stosunku do problemów uzależnień i przemocy.

profilaktyka1 profilaktyka2

24 kwietnia rozpoczęliśmy również działania skierowane do wszystkich kierowców. Kampania Odpowiedzialny Kierowca ma za zadanie poszerzyć wiedzę obecnych i przyszłych kierowców na temat niebezpieczeństw związanych  np. z jazdą na tzw. kacu, czy spożywaniem napojów niskoalkoholowych. Zainteresowani otrzymali pakiet ulotek i jednorazowy alkotest.

test-drive

 

Profilaktyka uzależnień doskonale współgra z tego typu zorganizowanym działaniem sportowym. Stawiając na zdrowie, dbamy o naszą sylwetkę i dobre samopoczucie, a to z kolei pozwala czuć się spełnionym i szczęśliwym. Nie ma wtedy miejsca na papierosy, alkohol i inne narkotyki. Zgodnie z przysłowiem – W zdrowym ciele zdrowy duch! osoby zdrowe emocjonalnie rzadziej chorują. Uzależnienie jest chorobą. Narusza stan ogólnej równowagi procesów fizjologicznych, oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy, co wpływa na jakość funkcjonowania jednostki w społeczeństwie. Jeśli wybierzemy  życie wolne od używek inwestujemy w dobrą i bogatą w pozytywne odczucia przyszłość, a wartości takie jak miłość, wolność, radość, przyjaźń i zdrowie będą nieodłącznym elementem dnia codziennego.