Trzeźwość na drodze

Trzeźwość na drodze – 20 listopada 2018r.

Akcja zorganizowana przez Sekcję Profilaktyki Uzależnień, skierowana do młodzieży szkół średnich.

Celem przedsięwzięcia było uświadomienie, jak niebezpieczny jest kierowca prowadzący pojazd po spożyciu alkoholu i innych narkotyków. Podczas akcji uczestnicy mogli przekonać się jak dużą różni w prowadzeniu samochodu wywołuje spożycie alkoholu (między innymi opóźnienie refleksu i zaburzenie postrzegania).

Akcja składała się z czterech etapów:

  1. Pierwszy – polegał na wykorzystaniu symulatorów jazdy z grą Formuła 1, używanych przez polskich i zagranicznych rajdowców i sportowców (F. Allonzo, K.Hołowczyc).
    W tej części prezentacji uczestnicy, korzystając z urządzeń, ustanawiali swój wynik na torze wyścigowym, w kolejnym etapie – powtarzali zadanie mając założone alkogogle. Różnica między przejazdami dobitnie pokazała, jak poważną przeszkodą w prowadzeniu samochodu jest spożycie alkoholu,  nawet w niewielkiej ilości.
  2. Na drugim stanowisku ustawiono symulator dachowania ukazujący, jak niebezpieczna jest jazda z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa. Specjalnie przygotowane w środku auta piłeczki, imitowały przewożone na co dzień i luzem pozostawiane przedmioty,
    telefony komórkowe, laptopy, zakupy, torebki, itp.
  3. Trzeci etap to warsztat przygotowany przez terapeutki Sekcji Profilaktyki Uzależnień tut. Ośrodka, polegający na pokonaniu toru przeszkód w narkogoglach i alkogoglach, czyli specjalnie zaprojektowanych okularach, symulujących bycie pod wpływem substancji psychoaktywnych. Zadanie było na bieżąco omawiane przez osoby prowadzące, zachęcając młodzież do podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
  4. Etap czwarty – terapeutki MOPS prowadziły quiz profilaktyczny pn. „Odpowiedzialny kierowca”, sprawdzający wiedzę uczestników z zakresu niebezpieczeństw związanych
    z prowadzeniem pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu czy innych narkotyków.

Akcja cieszyła się dużą popularnością. Młodzież chętnie uczestniczyła w przygotowanych warsztatach. W przedsięwzięciu wzięło udział około 250 uczniów.