W zdrowym ciele zdrowy duch

Specjaliści twierdzą, że aby zachować młodość, a jednocześnie opóźnić procesy starzenia wystarczy być aktywnym, regularnie ćwiczyć … być pogodnym i uśmiechniętym. Uśmiech bowiem jest najlepszym lekarstwem na wszelkie dolegliwości. I o tym doskonale wiedzą lubińscy seniorzy. Okazało się, że nie tylko oni.

Niecodzienną akcję pod hasłem „Ręczna z klasą” w przeddzień naszego listopadowego święta przeprowadziło Regionalne Centrum Sportowe. Były to zajęcia sportowe połączone ze zwiedzaniem hali sportowej RCS. Uczestnikami zajęć byli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Akademia Życia”, Domu Dziennego Pobytu „Senior” oraz uczniowie Społecznego Gimnazjum Językowego.

– Zawsze chętnie uczestniczymy w tego typu akcjach. Dwa razy nie trzeba nas do nich namawiać. Pokaźne grono sympatyków i miłośników sportu, jakie przybyło na te zajęcia jest najlepszym tego dowodem. Przy okazji zaprosiliśmy współpracujących z nami podopiecznych z Akademii Życia i miejscowych gimnazjalistów – podkreśla Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu Seniorw Lubinie.

Dla uczestników tej niecodziennej lekcji wf dodatkową atrakcją byli prowadzący, na co dzień szczypiorniści i szczypiornistki MKS Metraco Zagłębia Lubin. Zajęcia prowadzili bowiem Michał Stankiewicz w asyście Mirosława Gudza oraz Kingi Grzyb (reprezentantki Polski), Juliany Malta (reprezentantki Brazylii) i Żany Marić (reprezentantki Chorwacji).

– Prawdę mówiąc pierwszy raz miałem okazję poprowadzić zajęcia z tak liczną i zróżnicowaną wiekowo grupą. Najważniejsze to udało się nam połączyć trochę sportu i zabawy. Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania grupy seniorów, choć młodzież także dawała z siebie wiele wysiłku w poszczególne ćwiczenia – stwierdził Michał Stankiewicz.

W trakcie ponad dwugodzinnego treningu uczestnicy poznali rozgrzewkę, zmagali się z rzutami wolnymi i karnymi oraz slalomem z piłką. Przy okazji mogli poznać również tajniki piłki ręcznej. Przed treningiem seniorzy i młodzież zwiedzili halę sportową i jej liczne zakamarki. Po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć korty do squasha, salkę treningową, konferencyjną, szatnie i trybunę VIP-ów. Wysłuchali też wiele ciekawostek związanych z budową obiektu oraz szczegóły najbliższych wydarzeń, jakie odbędą się w hali Regionalnego Centrum Sportowego.

– To było ogromne przeżycie dla moich podopiecznych. Wielu z nich do tego dnia, halę sportową kojarzyło jedynie na podstawie opowiadań i przekazów medialnych. Dziś mogli to wszystko zobaczyć na własne oczy i przeżyć namiastkę rywalizacji sportowej ze swymi rówieśnikami i dużo młodszymi od siebie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez piłkarzy ręcznych. Teraz mocniej będziemy trzymać kciuki za ich wyniki sportowe – powiedziała Wanda Witczak, rehabilitantka lubińskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Akademia Życia”.

Andrzej Lech