„Zdrowy Przedszkolak”

23 maja 2018r. w C.K. Muza w Lubinie odbył się finał projektu profilaktycznego „Zdrowy Przedszkolak” organizowanego przez Sekcję Profilaktyki Uzależnień tut. Ośrodka, którego adresatami były dzieci z lubińskich przedszkoli oraz ich rodzice i nauczyciele.

Każdy przedszkolak, biorący udział w przedsięwzięciu, miał za zadanie przygotować symboliczne serce w wybranym przez siebie kolorze, z dowolnego materiału – karton, papier, wycinanka samoprzylepna, tkanina. Serce umieszczone w widocznym miejscu było deklaracją dbania o wartości takie jak miłość, przyjaźń, zdrowie, szacunek.

Na dużej scenie dzieci obejrzały spektakl profilaktyczno-edukacyjny  pt.: „Na końcu świata…przygody misia i Kacpra pirata”. Przedstawienie pokazało widzom, że miłość i przyjaźń to bezcenne wartości, a przeżywanie uczuć takich jak np. smutek, lęk czy radość to nieodłączna część życia każdego człowieka. Pozwoliło zrozumieć dlaczego owe uczucia się pojawiają oraz jak sobie  z nimi radzić. Każde dziecko powinno wiedzieć, że brak tolerancji  oraz nieposzanowanie innych może prowadzić do ich cierpienia i samotności, a w późniejszym czasie do zachowań ryzykownych (m.in. sięgnięcia po substancje psychoaktywne).

Nauczyciele otrzymali pakiety edukacyjne zawierające materiały do pracy z dziećmi podczas zajęć w przedszkolu, broszury dla rodziców oraz film animowany „Byczek Fernando”, który wykorzystać można do rozmów m.in. o tolerancji i poczuciu własnej wartości.

W projekcie udział wzięło ponad 700 dzieci z 18 lubińskich przedszkoli. Przedstawienie bardzo podobało się najmłodszym widzom, które na koniec miały możliwość przytulenia się do misia.